Connecting Europe Express w Gdańsku

Już we wrześniu, podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO będziemy gościć pociąg specjalny Connecting Europe Express, który z okazji Europejskiego Roku Kolei 2021 wyruszy jesienią w podróż po całej Europie. W ciągu 36 dni pociąg odwiedzi 26 krajów i pokona odległość 20 tys. kilometrów, łącząc kraje i ludzi. Connecting Europe Express odwiedzi ponad 70 miast, w Polsce będą to m.in. Kraków, Warszawa i oczywiście Gdańsk. Tabor do konfiguracji tego pociągu dostarczają firmy z różnych państw członkowskich UE.

Przejazd pociągu to jeden z elementów wdrażanej w Unii Europejskiej polityki Europejskiego Zielonego Ładu wspierającej działania proekologiczne. To działania promocyjne, które zwiększą zainteresowanie transportem kolejowym i umożliwią lepsze zrozumienie wyzwań, z jakimi musi się aktualnie mierzyć kolej w Europie. To promocja kolei – jako potężnego sprawcy przemian społecznych, gospodarczych, przemysłowych i ekologicznych.

Czy pociąg można zwiedzać?
Tak. Do zwiedzania zostanie udostępniony wagon wystawowy.

Czy można zarejestrować się na przejazd pociągiem CEE?
Z uwagi na obowiązujące obostrzenia związane z sytuacją epidemiczną, nie będzie możliwości przejazdu pociągiem CEE.

Planowany postój pociągu w Gdańsku
W Gdańsku pociąg zatrzymuje się jedynie na stacji Gdańsk Stadion Expo gdzie przybędzie o 16:20 20.09.2021. Będzie stał w Gdańsku dobę i o godzinie 17:00 21.09.2021 uda się do Białegostoku.

Jaką lokomotywą będzie ciągnięty?
Pociąg będzie ciągnięty lokomotywą PKP Intercity - Griffin produkcji NEWAG – oklejoną zgodnie z identyfikacją Europejskiego Roku Kolei.

Jakie wagony są w składzie CEE?
- Wagony jadące przez całą Europę 6 szt. wagon barowy, wagon sypialny, wagon konferencyjny, 2 wagony pasażerskie
- Wagony krajowe 174A oraz wagon Combo – oba PKP IC – oklejone zgodnie z identyfikacją CEE.